Welcome to the Fort Wayne Alumni & Friends Resource Center online home, where you can remember, relive and reconnect.

Engage

Relive and contribute your moments on the Fort Wayne campus.

Show me more

Connect

Find your friends and share your stories.

Connect me now

Support

You can make a difference with your time and resources.

Tell me how

Past Award Recipients

Legion of Honor
1975 Milo A. Rediger '39 1993 Billy A. Melvin '51
1978 Harold J. Ockenga '27 1994 Conrad Rehling '43
1980 Ted W. Engstrom '38 1995 Jay L. Kesler '58
1983 Don J. Odle '42 1998 George A. Glass '58
1985 Elmer N. Nussbaum '49 1999 Jared Gerig '29
1986 Samuel F. Wolgemuth '38 2004 Paul Robbins '60
1988 Walter C. Randall '38 2006 Wesley L. Gerig '51
1989 Ralph E. Dodge, Sr. '31 2009 Char (Miller) Binkley '65
1991 Paul D. Clasper '44    

  

Chamber of Achievement
From 1975 to 1977 an "Outstanding Alumnus Award" was given. In later years, the name of the award was changed.
1975 Joe Pitzer '55 1997 Richard Alvis '77
1976 Ethel Klopfenstein '59 1998 Ron Hege '66
  Wes Gerig '51   Forest Weddle '53
  John Blosser '45   Alice Joy Weddle '64
1977 Jared F. Gerig '29 1999 Maggie Troyer '92
  Paul Robbins '60 2000 Patricia Byall '60
  Edith Witmer '23 2001 Robert L. Ransom '72
1996 Grant Osborne '66    

 

Distinguished Young Alumnus(a) for Personal Achievement
2000 Amy (Level) Warren '92 2008 Corey Laster '93
2001 Ken Hogg '85 2009 Lindsey (Carpenter) Arthur '01
2005 Dawn Kale '87   Josh Arthur '01

Distinguished Young Alumnus(a) for Professional Achievement
2004 Brian Hudson '91 2008 Shani (Gray) Wilfred'99
2007 Andy Booth '02 2009  Erica (Williams) Hanson '03

 

Distinguished Alumnus(a) for Personal Achievement
2002 Tom Rust '72 2008 Mabel Bahler '70
2003 Marilyn (Dissinger) Steiner '63 2009 Paul Erdel '48
2005 Phil '68 and Jan (Schumacher) '67 Logan 2009 Paul Erdel '48
2006 Richard '70 and Cheri (Bruhner) '73 Armstrong   Sharon Ayabe '86
2007 Matt Hartsell ‘81 2011 Don '48 and Faythe (Ringenberg) '48 Rohrs

Distinguished Alumnus(a) for Professional Achievement
Until 2001, the FW Council gave the awards below under different names.
1999 Phil '74 and Fran Mortensen h'99
- Distinguished Alumni for Urban Ministry
2003 Eric Wiggin '63
1999 Quinton J. Everest '28
- Distinguished Alumnus for Lifetime Achievement
2004 Jay Platte '69
2000 Arthur '45 & Gladys (Chapman) '45 Reifel
- Distinguished Alumni for Missionary Service
2005 Calvin J. Rychener '81
2000   Loyal R. Ringenberg '28FW/'30UP
- Distinguished Alumnus for Lifetime Achievement
2006 Todd Habegger '76
2001 Steve Morley '65 2009 Lee Underwood '86
2002 Dennis Magary '73 2011 David Stout '60    

Chamber of Service

Distinguished Alumnus(a) for Service to Taylor University Fort Wayne
1997 Gerald '45 and Violet (Egly) '45 Ringenberg 2005 Jeff Gerig '84
2002 Sarita Rubrake '92 2007 Mr. Max and Mable Poorman
2002 Joy Gerig '52, '66 2008 Cyril Eicher '32
2003 Richard Baxter '70 2009 Jackie Carl '53
2004 Lowell Burrus '74 2011 Timothy "Tim" Erdel '73    

 

Distinguished Friend
1996 Mary Edith Reiff 2006 Mark and Cindy Deister
1997 Paul and Ruth Steiner 2008 Jerry B. Jenkins
2003 Dan and Jude Wells    

 

Honorary Alumnus(a)
1975 J. Francis Chase 2005 Tami Solak
1980 Jonas A. Ringenberg 2006 Russell R. Rogers
  Ira A. Gerig 2007 Lee Oliver
1987 Robin Howard 2008 Dennis Hensley
1993 Ken Swan 2009 Aimee Betsui
1995 Eunice Conrad   Dr. Michael Cook
  Ted and Rose Ann Nickel   Rick Dietiker
1996 Mary Edith Reiff   Ruth Elder
1998 Robert Nienhuis   Anita Gray
1999 Fran Mortensen   Ardonna "AJ" Jackson
2001 Sherri R. Harter   Jane Janovyak
2002 Don Hamm   Dr. Duane and Mrs. Joni Kilty
2004 Ron Sloan   Michele (Mallett) Wells
      Katherine (Haywood) Miranda
      Anthony (Tony) Opliger
      Dr. James and Mrs. Agnes Saddington
      Dr. John Schutt
      Caroline Simmons
      Dr. Steve Smith
      Heather St. Peters
      Jerry "JT" Toor
      Joe Updegrove
      Mike Van Huisen
      Evan Wood

 

Delta Epsilon Chi
Honorary Society of the American Association of Bible Colleges
1954 Mary Birkey 1975 Gary Oser
1954 Joseph Grabill 1976 Geoffrey Eubank
1954 Lois Stucky 1976 Todd Habegger
1955 George Nantz 1976 John Jones
1955 John Nichols 1976 Sharon (Belcher) Jones
1956 John Burke 1976 Judith (Summers) Knaupp
1956 Harriet Fields 1976 Mark Masterson
1956 Arlene (Riegel) Johnson 1976 David Sjoberg
1957 Ruth Harrigan 1977 Florence (Johnson) Epley
1957 Mayme (Hodges) Scott 1977 Donna (Hara) Grabill
1958 Arlene (Smith) Marker 1977 Jeffrey Hoffman
1958 John Zurcher 1977 Gwen (Zeltwanger) Keaton
1958 Laster Meisenheimer 1977 Duane Nayrocker
1959 Martha (Overmeyer) Heiden 1977 Linda Taylor
1959 William Paul 1978 Dale Kenton Gerig
1959 Mary Ann Wagner 1978 Jeanne (Gerig) Johnson
1960 Gretchen (Gallagher) Hughes 1978 Stanley Kesler
1960 Robert Liechty 1978 Mark Krueger
1960 Kenneth Mays 1978 Jay Marquart
1960 David Stout 1978 David Scholl
1961 Luella Burley 1978 Juliann (Hovee) Steffen
1961 Larry Eicher 1979 Ruth (Lehman) Cantron
1961 Gail (Horrocks) Kohl 1979 Stanley Gerig
1961 Rachel (Morris) Kulp 1979 Gary Litwiller
1962 Norma (Lehman) Brandenburg 1979 Thomas Nevil
1962 James Clauser 1979 Nancy Raney
1962 Donald Gerig 1979 Jeffrey Wells
1962 Daryl Platt 1980 Margaret (Eash) Hall
1963 Vernon Blue 1980 Ellen (Springer) Hanson
1963 Mary (Zeiter) Hamrick 1980 Barbara (Holtzclaw) Hartsell
1963 Vincent Rupp Jr. 1980 Ann (Krenrick) Hulver
1964 Arlan Birkey 1980 Gary Livengoog
1964 David Dyck 1980 Debra (Lehman) Shaw
1964 Mary Ellen Gudeman 1981 Melody (Schwab) Bodger
1964 Eileen (Clark) Steiner 1981 John Gerig
1965 David Barr 1981 Lesa (Brothers) Higgins
1965 Judy (Dunlap) Barr 1981 Ruth (Blosser) Longcor
1965 Kenneth Briscoe 1981 Karen (Gerig) Mills
1965 Barbara Steiner 1981 Calvin Rychener
1965 Karen (Clawson) Swineheart 1982 Tina (Baker) Baughman
1966 Judith (Baker) Carlson 1982 Barbara (Ellison) Black
1966 Grant Osborne 1982 Thomas Kahawai
1967 Alice (Habegger) Berryman 1982 Deborah (Springer) Nussbaum
1967 Kay (Falb) Mortemore 1982 Marcus Warner
1967 Sue (Gerig) Moser 1983 Brian D. Hayes
1968 Linda (Carlson) Bagshaw 1983 Dennis Kesler
1968 Carol (Skinner) Blanchard 1983 Hal Lehman
1968 Marilyn (Weaver) Clappe 1983 Craig Vincent
1968 Janet (Thayer) Jones 1983 Julie Waggoner
1968 Gordon B. Smith 1984 Marla (Murray) Bettinger
1969 Nancy (Kyrk) Roth 1984 Jeffrey Gerig
1969 Kathleen (Anderson) Sego 1984 R. John Hughes
1969 John Strubhar 1984 Jay Liniger
1969 Jacqueline Weber 1985 Cathy (Smidtz) Black
1970 Mabel Bahler 1985 Monica Collins
1970 Richard Baxter 1985 Sharon Meek
1970 William Enslen 1985 Karen (Ummel) Cicotte
1970 Diane Rodocker 1985 Mark Vincent
1970 Patricia (Wikoff) Vigorito 1986 Debra (Burkholder) Johnson
1971 Cheryl (Warner) Jore 1986 James Gehman
1971 Marybelle (Arnholt) Miller 1986 Lois Johnson
1971 James Mott 1986 Angela (Binkley) Moellering
1971 Nancy (Neuenschwander) Okasako 1986 Gregory Sowles
1971 Donna (Rickert) Shive 1987 Mark Burritt
1972 Max Amstutz 1987 David Maxwell
1972 Sally (Birky) Erdel 1987 Lorraine (Meek) Roth
1972 Ellen (Beitler) King 1987 Cynthia (Yeagley) Shuler
1972 Sheryl (Ewert) Lance 1988 Sally (Reed) Miller
1972 Robert Ransom 1988 Sally Slotterback
1973 Timothy Erdel 1988 Sherri (Harris) Ritter
1973 E. Ladd Heisten III 1988 Bradley Ulick
1973 Dennis Magary 1989 Bruce Cluckie
1973 Jeanne (Moser) Nelson 1989 Lisa (Guegold) Foster
1973 Sandra (Schlitter) Doi 1989 Kathlyn Kulp
1974 Dennis Barta 1989 Rachelle (Steiner) Nelson
1974 Sue (Boyer) Wovrosh 1990 Dawn (Clark) Cluckie
1974 Linda (Roath) Masopust 1990 Troy Feay
1974 Peter Stubhar 1990 Michael Overpeck
1975 Marsha (Hainline) Barta 1990 Kimberly (Parker) Ulick
1975 Wava Bueschlen 1991 Vicki (Michael) Anderson
1975 Rick Engle 1991 Kent Kessler
1975 P. Bradley Grabill 1991 Kurt Schlatter
1975 Darla (Schock) Oksnevad    

 

Honorary Members of Delta Epsilon Chi
Honorary Society of the American Association of Bible Colleges
1955 Florence Cavender 1973 Doris Seger
1955 Jared Gerig 1974 Don Rohrs
1956 Roy Birkey 1974 Beth Mainhood
1956 Geraldine Mundy 1975 David Clark
1957 Charles Roberts 1975 Morris Jacobson
1957 Lawrence Schoenhals 1976 Andrew Rupp
1958 Clarence Birkey 1976 Gaius Steiner
1958 Vergil Gerber 1977 Rolland McCune
1959 Howard Dunlap 1977 Eugene Ponchot
1959 Kenneth Geiger 1978 Vera Baumgartner
1960 Gordon Neuenschwander 1978 Patricia Byall
1960 Loyal Ringenberg 1979 Weldon Klopfenstein
1961 Quinton Everest 1980 Cyril Eicher
1961 Safara A. Witmer 1980 William Harrigan
1962 Tillman Habegger 1981 Wesley Gerig
1962 Ray Hein 1981 Kenneth Rupp
1963 Harvey Mitchell 1982 Paul Brennan
1963 Waldo Schindler 1982 Dan Dyck
1964 Albert Eicher 1983 Sylvan Lehman
1964 Eli Steiner 1983 David Rupp
1965 Hannah Bracy 1984 Char Binkley
1965 Zenas Gerig 1984 David Roth
1966 William Pannell 1985 Dale Ferrier
1966 Clayton Steiner 1985 Robert Strubhar
1967 Roy Ramseyer 1986 Jacqueline Carl
1967 Myrtle Wishart 1986 Stanley Leonard
1968 Anna Laughbaum 1987 Eudene Keidel
1968 Richard Reilly 1987 George Powers
1969 James Canon 1987 Russell Sloat
1969 Clarence Gerig 1988 Geraldine Gerig
1970 Paul Robbins 1988 Thomas Younger
1970 Neil Wolfe 1989 Ralph Brandenburg
1971 Paul Erdel 1989 Don McIntosh
1971 Prudence Gerber 1990 Thomas Florence
1972 Vernon Peterson 1990 Joy Gerig
1972 Milton Sinn 1991 Richard Armstrong
1973 Lon Randall 1991 Mary Graves
© 2010-2014  Fort Wayne Alumni & Friends Resource Center   915 W. Rudisill Blvd., Fort Wayne, IN 46807   260.744.8790
A service of Taylor University